Czym jest homocysteina
Homocysteina to toksyczny związek chemiczny, który jest produktem przemiany aminokwasów -metioniny i cysteiny w organizmie. Jest to naturalnie występujący związek chemiczny, którego poziom można zmierzony we krwi i stanowi on ważny marker zdrowia sercowo-naczyniowego.
Poziom homocysteiny we krwi jest regulowany przez szereg procesów metabolicznych, w tym przez witaminy z grupy B, takie jak witamina B6, witamina B9 (kwas foliowy) i witamina B12. Te witaminy są niezbędne do przekształcania homocysteiny w inne substancje, co pomaga utrzymać jej stężenie na odpowiednio niskim poziomie.
Wysoki poziom homocysteiny we krwi może być związany z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym zwiększonym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych, miażdżycy, zakrzepicy, udaru mózgu, demencji i innych schorzeń. Wysoki poziom homocysteiny może wpływać na uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych i prowadzić do tworzenia się blaszek miażdżycowych, co zwiększa ryzyko chorób serca.
Badanie poziomu homocysteiny jest stosowane, aby ocenić ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i może być uwzględniane w ocenie ogólnego profilu zdrowia pacjenta.
Obniżenie poziomu homocysteiny we krwi można osiągnąć przez odpowiednią dietę, suplementację witaminami B, regularną aktywność fizyczną i unikanie czynników ryzyka, takich jak palenie tytoniu czy nadmierny spożywania alkoholu.
Dlaczego należy oznaczać poziom homocysteiny:
Ważny wskaźnik zdrowia serca: jej poziom jest powiązany z ryzykiem chorób serca;
Zdrowie mózgu: zbyt wysoki poziom homocysteiny może zwiększać ryzyko demencji i zaburzeń funkcji poznawczych. Może ona wpływać na uszkodzenie komórek nerwowych i przyczyniać się do zmniejszenia funkcji mózgu.
Zakrzepica i udary: jest powiązana ze zwiększeniem ryzykiem zakrzepicy, w tym zakrzepicy żył głębokich oraz zatorów płucnych. Odnotowywano wysoki poziom homocysteiny u osób z udarem mózgu.
Niedobór witamin B: niedoboru witamin z grupy B wpływa na zwiększenie poziomu homocysteiny.
Badanie poziomu homocysteiny może pomóc w określeniu, czy osoba jest narażona na podwyższone ryzyko chorób serca, udaru czy innych powiązanych z homocysteiną problemów zdrowotnych. W przypadku wykrycia wysokiego poziomu homocysteiny, można podjąć działania profilaktyczne, takie jak zmiana diety i suplementacja witaminami B, aby obniżyć poziom homocysteiny i zmniejszyć ryzyko.
Diagnostyka i monitorowanie chorób metabolicznych: Oznaczenie poziomu homocysteiny może być używane do diagnozowania i monitorowania pewnych chorób metabolicznych, takich jak homocystynuria, która jest rzadką dziedziczną chorobą, prowadzącą do nadmiernego gromadzenia homocysteiny we krwi.
Badanie poziomu homocysteiny można zamówić tutaj.